Πήγαινε κάτω
Γιώργος
Γιώργος
Author
Αριθμός μηνυμάτων : 1758
https://www.proseyxi.com

Προσευχή πρός την Παναγία γιά την απαλλαγή πονηρών λογισμών Empty Προσευχή πρός την Παναγία γιά την απαλλαγή πονηρών λογισμών

Παρ Οκτ 19, 2012 11:24 pm
Ευχές πρός την Παναγία Μητέρα μας γιά την απαλλαγή από την ενόχληση πονηρών λογισμών


Α'
Παναγία Δέσποινά μου Θεοτόκε, διώξε μακριά από μένα τόν άμαρτωλό καί άνάξιο δοϋλο σου την πνευματική άκεφιά, τή λησμοσύνη, την άγνοια, τήν άμέλεια καί όλους τούς πονηρούς λογισμούς καί αισχρούς καί βλάσφημους διώξε τους άπό τήν άθλια καί ταλαίπωρη καρδιά μου καί άπό τή μολυσμένη ψυχή μου καί άπό τόν σκοτισμένο μου νοϋ, καί σβήσε τελείως τή φλόγα τών παθών. Έλέησέ με καί βοήθησέ με, διότι είμαι άδύνατος καί ταλαίπωρος. Καί σώσε με άπό τίς πονηρές ένθυμήσεις πού έρχονται στό νοϋ μου καί άπό τίς προλήψεις, καί έλευθέρωσέ με άπό όλες τίς κακές πράξεις πού διέπραξα νύχτα καί ημέρα, διότι είσαι ύπερευλογημένη, καί τό όνομά σου τό άγιο είναι δοξασμένο εις τούς αιώνας τών αιώνων. Αμήν.


΄Β
Δέσποινά μου Θεοτόκε, μή με έγκαταλείπεις τόν άμαρτωλό καί άχρεϊο δούλο σου καί χαθώ μαζί με ιά πονηρά μου έργα άλλά έπειδή είσαι εύσπλαχνη, ρίξε τό βλέμμα σου έπάνω μου καί Λύτρωσε με άπό την επήρειά τους, ώστε νά σωθώ καί έγώ με τό ελεός σου καί νά Σε υμνολογώ πάντοτε ώς προστάτη μου, Εσένα πού είσαι ή παντοτινή Κυρία τοϋ γένους μας, νϋν καί αεί καί εις τούς αιώνας τών αιώνων.
’Αμήν.



(Άπό τό Προσευχητάριο Ά. Σιμωνώφ)
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης