Πήγαινε κάτω
Γιώργος
Γιώργος
Author
Αριθμός μηνυμάτων : 1758
https://www.proseyxi.com

Προσευχή Γιά τόν πνευματικό αγώνα Empty Προσευχή Γιά τόν πνευματικό αγώνα

Παρ Οκτ 19, 2012 8:13 am
Προσευχή Γιά τόν πνευματικό αγώνα


Κύριε ό Θεός μου, Σε παρακαλώ νά μού δώσεις τή χάρη σου, γιά νά Σε ποθώ με όλη μου τήν καρδιά, καί με τόν πόθο αυτό νά Σε ζητώ, καί ζητώντας νά Σε βρώ, κι άφοϋ Σε βρώ, άξίωσέ με νά Σε άγαπήσω καί άφοϋ Σε άγατιήσω
ειλικρινώς, νά έλευθερωθώ άπ’ όλες τίς κακίες πού υπάρ­χουν μέσα στήν ψυχή μου. Άφοϋ δε α­παλλαγώ άπό αύτές, βοήθησε με νά μή γυρίσω πάλι στά ϊδια άμαρτήματα. Δώσε στήν ψυχή μου μετάνοια άληθινή.
Κύριε ό Θεός μου, χάρισε καί στήν καρ­διά μου λύπη βαθιά γιά τίς αμαρτίες μου,καί στά μάτια μου άφθονα δάκρυα μετανοίας, καί στά χέρια μου έλεημοσύνες πλούσιες πρός τούς φτωχούς. Σύ, Κύριε, ό βασιλεύς μου, ευδόκησε νά σβήσεις μέ τή χάρη σου τίς ορέξεις καί έπιθυμίες τής σαρκός πού άνάβουν έντός μου, καί ν’ ανάψεις στήν ψυχή μου τή φλόγα τής άγάπης πρός ’ΕσέναΣύ, Κύριε, ό έλευθερωτής μου, διώξε μακριά μου τό πνεύμα τής ύπερηφανείας, καί ως εύσπλαχνος ευδόκησε νά μεταδώ­σεις στήν ψυχή μου άπό τόν άφθονο πλούτο τής δικής σου καλοσύνης.Σύ, ό Θεός, ό Σωτήρ μου, απομάκρυνε άπό μένα τόν θυμό τής δίκαιης οργής σου γιά τίς άμαρτίες μου. Δείξε καί σέ μένα τό έλεός σου καί τήν ευσπλαχνία σου, καί εύδόκησε νά περιφράξεις τήν ψυχή μου μέ τήν άρετή τής ύπομονής, πού μοιάζει μέ άσπίδα καί
πού προφυλάσσει καί άσφαλίζει τήν ψυχή άπό τίς επιθέσεις τοϋ διαβό­λου.
Σύ, Κύριε, ό δημιουργός καί πλάστης μου, ξερίζωσε άπό τήν ψυχή μου κάθε άπρεπή καί βλαβερή δυσαρέσκεια καί πίκρα πρός τούς άλλους, καί δώσε νά βασιλεύει πάντοτε στό νοϋ μου τό γλυκύ καί ειρηνι­κό φρόνημα τής έπιείκειας καί συμπάθειας πρός τόν πλησίον. ’Αμήν.



(Ίεροϋ Αυγουστίνου)
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης