Πήγαινε κάτω
Γιώργος
Γιώργος
Author
Αριθμός μηνυμάτων : 1758
https://www.proseyxi.com

Ευχή Μυστική δι’ εις επικαλείται το Πνεύμα το Άγιον Empty Ευχή Μυστική δι’ εις επικαλείται το Πνεύμα το Άγιον

Τετ Φεβ 07, 2018 2:40 pm
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
ΑΓΙΟΣ ΣΥΜΕΩΝ Ο ΝΕΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ
Ευχή Μυστική δι’ εις επικαλείται το Πνεύμα το Άγιον.


ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Έλα, τό φως τό αληθινό, έλα, ή αιώνια ζωή, έλα, τό απόκρυφο μυστήριο, ό ανώνυμος θησαυρός, τό άνεκφώνητο πράγμα, τό ακατανόητο πρόσωπο, ή παντοτινή αγαλλίαση, τό ανέσπερο φως, έλα, ή άληθινή προσδοκία αυτών πού μέλλουν νά σωθούν. ’Έλα, των πεσμένων ή έγερση, έλα, των νεκρών ή άνάσταση. Έλα, Δυνατέ, πού δημιουργείς, μεταπλάθεις κι αλλοιώνεις τά πάντα μέ μόνη τη θέλησή σου!
'Έλα, άόρατε, άνέγγιχτε κι άψηλάφητε. 'Έλα, σύ πού μένεις πάντα άμετακίνητος, μά κάθε στιγμή μετακινείσαι ολόκληρος, για νά ’ρθεις σέ μάς, πού κειτόμαστε στόν άδη, ό ύπεράνω πάντων τών ούρανών. ’Έλα, περιπόθητο καί πολυθρύλητο όνομα, πού όμως άδυνατούμε νά περιγράφουμε τί ήσουν Ακριβώς, ή νά γνωρίσουμε τήν ούσία καί τίς ΐδιότητές σου. ’Έλα, παντοτινή χαρά, έλα, άμαράντινο στεφάνι, έλα, πορφύρα τού μεγάλου Θεού καί βασιλιά μας. 'Έλα, κρυστάλλινη ζώνη διαμαντοστόλιστη, έλα, Απλησίαστο ύπόδημα, έλα, βασιλική άλουργίδα κι όντως αύτοκρατορική δεξιά!
'Έλα, σύ πού πόθησε καί ποθεί ή ταλαίπωρή μου ψυχή, έλα, σύ ό Μόνος πρός έμενα τόν μόνο γιατί, καθώς βλέπεις είμαι μόνος!...
’Έλα, σύ πού μέ ξεχώρισες άπ’ όλα καί μ’ έκανες μοναδικό πάνω στή γή. Έλα, σύ πού έγινες ό πόθος τής ψυχής μου καί μ’ αξίωσες νά σέ ποθήσω τόν άπρόσιτο παντελώς!
’Έλα, πνοή μου καί ζωή, έλα, τής ταπεινής μου ψυχής παρηγοριά, έλα, χαρά καί δόξα μου κι άτέλειωτη τρυφή.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ

Σ’εύχαριστώ, πού έγινες ένα πνεύμα μαζί μου άσυγχύτως, άτρέπτως κι άναλλοίωτως,
'Θεέ του παντός, κι έγινες γιά χάρη μου τά πάντα σε όλα:
Τροφή άνεκλάλητη πού ποτέ δέν τελειώνει, πού ξεχύνεται άκατάπαυστα άπό τής ψυχής μου τά χείλη καί πλούσια άναβλύζει άπ’ τήν πηγή τής καρδιάς μου• ένδυμα, πού άστράφτει καί καταφλέγει τούς δαίμονες• κάθαρση, πού μέ πλένεις μέ τ’ άφθαρτα κι άγια δάκρυα
πού ή παρουσία σου χαρίζει σ’ όσους έπισκεφθεΐς.
Σ’ εύχαριστώ, γιατί γιά χάρη μου έγινες άνέσπερο φως καί ήλιος άβασίλευτος, πού δεν έχεις πού νά κρυφτείς, άφού γεμίζεις μέ τή δόξα σου τά σύμπαντα. Ποτέ δέν κρύφτηκες άπό κανένα άλλ’ έμεΐς κρυβόμαστε πάντοτε άπό σένα, μη θέλοντας να ερθοϋμε κοντά σου. Μά πού νά κρυφτείς άφού πουθενά δέν ύπάρχει τόπος γιά την κατάπαυσή σου;
Καί γιατί νά κρυφτείς έσύ πού δέν άποστρέφεσαι κανένα ούτε κανένα ντρέπεσαι;
Καί τώρα, σέ ικετεύω, Δέσποτά μου, έλα νά στήσεις τή σκηνή σου στήν καρδιά μου,
νά κατοικήσεις καί νά μείνεις έντός μου άχώριστος κι ένωμένος μέχρι τέλους μέ μένα τόν δούλο σου, άγαθέ,  γιά νά βρεθώ κι έγώ στήν έξοδό μου κι έπειτα άπ’ αύτήν στούς αιώνες κοντά σου ’Αγαπημένε, καί νά βασιλέψω μαζί σου Θεέ τού παντός!


ΙΚΕΣΙΑ

Μεΐνε, Κύριε, καί μή μ’ άφήσεις μόνο. Θέλω, όταν έρθουν οί έχθροί μου,  πού ζητούν νά καταπιούν τήν ψυχή μου, νοΡσέ βρούν μέσα μου, καί νά φύγουν γιά πάντα, γιά νά μή μπορέσουν ξανά νά μέ βλάψουν βλέποντάς σε τόν ισχυρότερο πάντων νά κάθεσαι στόν οίκο τής ταπεινής μου ψυχής. Ναί, Δέσποτα, όπως μέ θυμήθηκες όταν ζούσα στόν κόσμο καί χωρίς νά τό καταλάβω μέ διάλεξες έσύ, μέ χώρισες άπ’ τόν κόσμο καί μ’ έκανες κοινωνό τής θείας σου δόξης, έτσι καί τώρα φύλαξέ με πάντοτε σταθερό κι άμετακίνητο στήν ένοίκησή σου έντός μου-βλέποντάς σε άδιάκοπα εγώ ό νεκρός θ’ άνασταίνομαι καί θά ζώ, έχοντάς σε εγώ ό φτωχός θά πλουτίζω διαρκώς καί θά γίνω πλουσιότερος άπ1 όλους τούς βασιλιάδες- καί θά σέ τρώγω καί θά σέ πίνω καί θά σέ ντύνομαι κάθε ώρα, ώστε νά ζώ καί τώρα καί πάντα έντρυφώντας σέ άνεκλάλητα άγαθά.
Γιατί έσύ είσαι κάθε άγαθό καί κάθε δόξα καί κάθε τρυφή καί σέ σένα πρέπει ή δόξα στήν 'Αγία καί Όμοούσιο καί Ζωοποιό Τριάδα, πού όλοι οί πιστοί τή σέβονται καί τή γνωρίζουν,
τήν προσκυνούν καί τή λατρεύουν στά πρόσωπα τού Πατέρα καί τού Υιού καί τού 'Αγίου Πνεύματος τώρα καί πάντα καί στούς αιώνες τών αιώνων.


ΑΜΗΝ




ΕΚΔΟΣΗ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ
ΑΓΙΟΥ ΣΥΜΕΩΝ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ
ΚΑΛΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης