Πήγαινε κάτω
Γιώργος
Γιώργος
Author
Αριθμός μηνυμάτων : 1758
https://www.proseyxi.com

Προσευχή Γιά νά αγαπήσουμε τόν Κύριο Empty Προσευχή Γιά νά αγαπήσουμε τόν Κύριο

Τρι Φεβ 06, 2018 11:30 am
Προσευχή Γιά νά αγαπήσουμε τόν Κύριο

Εσένα θά αγαπήσω, Κύριε ό Θεός μου. Θά αγαπήσω Εσένα, την άνέκφραστη χαρά της ψυχής μου. Καί ολόκληρη ή ζωή μου, ή οποία καταναλώθηκε προηγουμένως στην άπώλεια καί την άθλιότητα της άμαρτίας καί άναστάθηκε τώρα μέ τάν επέμβαση της δίκης σου φιλανθρωπίας, θά ζει πλέον όχι γιά τόν έαυτό μου, άλλά γιά Σένα. Θεέ μου εΰσπλαγχνε καί πολυέλεε, τό όνομά σου θά μείνει σ’ όσους  Σέ άγαπούν, σέ άναρίθμητες γενεές γενεών. Γι’ αυτό παρήγγειλες μέ τόν νόμο σου, Κύριε ό Θεός μου, νά Σέ άγαπώ μέ όλη μου την καρδιά, μέ όλη τάν ισχύ μου καί τίς δυνάμεις μου, τίς σωματικές καί τίς ψυχικές, καί μέ τούς κρυφούς μου διαλογισμούς καί πόθους σ’ όλες τίς ώρες καί στίς αιφνίδιες περιστάσεις, όταν απολαμβάνω τά άγαθά τού ελέους σου. Διότι πρό πολλοΰ θά είχα χαθεί, έάν διαρκώς δέν μέ ύποβάσταζες. Πρό πολλού θά είχα πεθάνει μέσα στην άμαρτία, έάν Σύ δέν μέ ζωοποιούσες συνεχώς καί δεν με συγκροτούσες σέ κάθε αιφνίδιο πειρασμό, παρέχοντάς μου, όπου κι άν βρεθώ, τίς μεγάλες ευεργεσίες σου. Όπως δεν υπάρχει σ’ όλη μου τή ζωή καμιά ώρα ή στιγμή πού νά μή χρησιμοποιώ καί απολαμβάνω τά δώρα σου, έτσι σέ κάθε στιγμή τού χρόνου δεν είναι δίκαιο νά μήν έχω Εσένα μπροστά στά μάτια μου καί νά μή Σέ ένθυμούμαι. Δέν είναι δίκαιο νά μή Σέ άγαπώ μέ όλη τή δύναμη τής ψυχής μου. Άλλ’ ούτε τούτο μπορώ νά τό κατορθώσω, έάν δέν μου τό δώσεις Σύ, Κύριε. Διότι άπό Σένα προέρχεται κάθε δόση άγαθή καί κάθε δώρημα τέλειο. Κάθε άγαθό κατεβαίνει άπό Σένα, τόν Πατέρα τών φώτων, τής άλήθειας καί τής ζωής, άπό Σένα πού είσαι άμετάβλητος καί άπαράλλακτος, πού είσαι πάντοτε φιλάνθρωπος καί έλεήμων καί πηγή άγαθών. Διότι τό νά Σέ άγαπά κάποιος δέν είναι κατόρθωμα εκείνου πού άγωνίζεται καί προσπαθεί, αλλά είναι δώρο δικό σου, τού έλεήμονα Θεού. Ναί, δικό σου δώρο είναι, Κύριε, αυτό, διότι δικό σου είναι κάθε άγαθό. Παραγγέλλεις σέ μάς νά Σέ άγαπάμε. Χάρισε μας λοιπόν την άγάπη αυτή, την οποία νομοθετείς, καί πρόσταξε οτιδήποτε θέλεις άπό μάς. ’Αμήν.



(Ίεροΰ Αυγουστίνου)
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης