Πήγαινε κάτω
Γιώργος
Γιώργος
Author
Αριθμός μηνυμάτων : 1758
https://www.proseyxi.com

Προσεύχη Γιά τή σωτηρία όλου του κόσμου Empty Προσεύχη Γιά τή σωτηρία όλου του κόσμου

Παρ Οκτ 19, 2012 3:34 am
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Προσεύχη Γιά τή σωτηρία όλου του κόσμου


Κύριε, δώσε τήν ειρήνη σου στό λαό σου. Κύριε, δώσε στούς δούλους σου τό Πνεύμα σου τό "Αγιο, γιά νά θάλπει τίς ψυχές τους μέ τήν άγάπη σου καί νά τούς οδηγεί σ’ ολη τήν αλήθεια καί σε κάθε άγαθό.
Κύριε, θέλω νά περιβάλει ή ειρήνη σου όλο τόν κόσμο, πού τόν άγάπησες τόσο πολύ καί εδωσες τόν μονογενή σου Υιό, γιά νά σωθεί ό κόσμος δι’ αύτοϋ.Κύριε, δώσε τους τηί χάρη σου, ώστε μέ τή δική σου ειρήνη καί άγάπη νά γνωρίσουν καί ν’ άγαπήσουν ’Εσένα καί νά άναφωνήσουν, οπως οι ’Απόστολοι στό Θαβώρ: «Κύριε, καλόν έστιν ήμας ώδε είναι μετά Σοϋ».
Σέ παρακαλώ, έλεήμον Κύριε, δώσε σ’ όλο τό λαό σου, άπό τόν Άδάμ μέχρι τής συντέλειας τών αιώνων, νά Σέ γνωρίσουν, νά μάθουν πώς είσαι άγαθός καί γεμάτος ευσπλαχνία. Γιατί έτσι θά απολαύσουν όλοι τήν ειρήνη σου καί θά δουν τό φώς τοϋ προσώπου σου.
’Αλλά τί εχουμε κάνει, Κύριε, γιά Σένα, ή σέ τί Σέ ευχαριστήσαμε, ώστε νά θέλεις νά είσαι μέσα μας καί εμείς κοντά σου; Έμεΐς Σέ σταυρώσαμε μέ τίς άμαρτίες μας καί Σύ θέλεις νά είμαστε μαζί σου; Ω, πόσο μεγάλο ελεος εδειξες σέ μένα! Σ’ εμένα, πού μου αξίζει ό αδης καί τά βάσανά του, Έσύ δίνεις τή χάρη τοϋ "Αγίου Πνεύματος.
Κι άν εδωσες σ’ έμένα τόν άμαρτωλό τή χάρη νά Σέ γνωρίσω μέ τό "Αγιο Πνεύμα, τότε Σέ ικετεύω, Κύριε, νά δώσεις νά Σέ γνωρίσει καί όλος ό κόσμος. ’Αμήν.


('Αγίου Σιλουανου τοϋ ’Αθωνίτου)




Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιώργος στις Τρι Ιαν 16, 2018 4:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης