Πήγαινε κάτω
Γιώργος
Γιώργος
Author
Αριθμός μηνυμάτων : 1758
https://www.proseyxi.com

Προσευχή Πρός τον Άγιο Αγγελο  Empty Προσευχή Πρός τον Άγιο Αγγελο

Σαβ Οκτ 20, 2012 12:22 am
Προσευχή Πρός τον Άγιο Αγγελο


Αγιε Αγγελε, σύ πού με παραστέκεις άπό τη στιγμή της γεννήσεώς μου μέχρι αυτή τήν ώρα! Πιστέ φίλε, δοσμένε άπό τόν ουράνιο Πατέρα, σέ εύχαριστώ, σέ ευχαριστώ πολύ. Άπό πόσους κινδύνους μέ έχεις προστατεύσει, μέ πόσους τρόπους μέ έχεις ευεργετήσει! Καί όμως, πόσες φορές έγώ σέ έχω πικράνει μέ τή συμπεριφορά μου καί σέ έκανα νά άποστρέψεις μέ λύπη τό πρόσωπό σου άπό τις πράξεις καί τά έργα μου! Άγιε Άγγελέ μου, γνωρίζεις έσύ καλύτερα άπό έμένα τίς μεθοδεΐες τοϋ διαβόλου, μέ τίς όποιες προσπαθεί νά μέ δελεάζει, γιά νά παραβαίνω τό θέλημα τοϋ Θεοϋ. Άγιε Άγγελε, σέ παρακαλώ, μή φεύγεις ποτέ άπό κοντά μου. Όταν κλονίζομαι, στήριζέ με όταν λυπούμαι, παρηγόρα με δταν πονώ, ένίσχυέ με' όταν κάμπτομαι στούς πνευματικούς μου άγώνες, δίνε μου ένίσχυση καί δύναμη, γιά νά νικώ όταν λυγίζω στίς θλίψεις, ένθάρρυνέ με. Συνόδευέ με πάντοτε, ώστε κάποια ημέρα μέ άσφάλεια νά μέ οδηγήσεις καί ενώπιον τοϋ θρόνου τοϋ αιωνίου Άρχιερέως, τού Κυρίου ημών Ίησοΰ Χρίστου, ό όποιος μάς διαβεβαίωσε ότι «διά παντός βλέπεις τό πρόσωπον τοϋ πατρός ημών τοΰ έν ούρανοϊς».
Αμήν.


(Άρχιμ. Χριστοφόροο Παπουκτοπούλου)
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης